Treść z prawami autorskimi. Nie kopiuj! Podlinkuj :-)

JAK ŻYĆ W ZGODZIE ZE SOBĄ


Ludzie zwykle są nieszczęśliwi, gdyż nie postępują i nie żyją w zgodzie ze sobą. Czasami tak długo żyją pod dyktando innych, że przestają być świadomi własnych potrzeb i emocji. Życie w zgodzie ze sobą wiąże się więc także z samoświadomością. Rozwijanie tej cechy ułatwia postępowanie w zgodzie z własnym "Ja".

Jak rozpoznać, czy żyjesz w zgodzie ze sobą?

 • Zapytaj siebie, czy żyjesz tak, jak chcesz.
 • Czy dokonujesz wyborów, które wydają Ci się słuszne, czy raczej pozwalasz innym, aby decydowali za Ciebie?

 • Jeśli chciałeś studiować malarstwo, a ukończyłeś prawo, bo tak kazali Ci rodzice, znaczy to, że nie żyjesz, jak chcesz.
  Jeśli chcesz ćwiczyć jogę, a trenujesz na siłowni, bo obawiasz się, co powiedzą o Twoim wyborze ludzie z Twojego środowiska, znaczy to, że nie postępujesz, jak tego pragniesz.
  Jeśli zawsze chciałeś zwiedzić Argentynę, ale wciąż co innego jest ważniejsze, to nie postępujesz w zgodzie ze sobą.
  Krótko mówiąc: nie żyjesz w zgodzie ze sobą, jeśli zamiast swoich, spełniasz oczekiwania, cele i marzenia innych ludzi.
  Celem jest przejście przez życie mądrze, po swojemu i w zgodzie z sobą. Joanna Brodzik.

  Dlaczego ludzie postępują w ten sposób?

 • boją się utraty akceptacji,
 • wygodniej im zrzucać odpowiedzialność za swoje decyzje i życie na innych ludzi,
 • obawiają się zmian, chociaż domyślają się, że zmiany te przyniosą im coś dobrego.

 • Strach przed utratą akceptacji występuje tylko wtedy, jeśli nie akceptujemy samych siebie. Nie będzie on Twoim problemem, jeśli rozwiniesz sztukę samoakceptacji.

  Często boimy się utraty braku akceptacji innych bezpodstawnie. To, że zaczniesz żyć własnym życiem, nie oznacza, że wszystkie osoby z Twojego otoczenia odwrócą się od Ciebie.

  Owszem, niektóre z nich mogą odczuwać bunt przed Twoją pozytywną zmianą. To normalne, gdyż ludzie często zmian się obawiają. Taki bunt jednak u większość osób nie trwa długo i po nim następuje uczucie akceptacji.

  Część osób z twojego otoczenia być może będzie chciała wywrzeć na Tobie presję i manipulować Tobą, abyś znowu realizował ich cele. Ale czy warto żyć w takim towarzystwie?

  Ci, którym naprawdę na Tobie zależy będą się cieszyć z Twojego szczęścia. To na tych bliskich warto skoncentrować swoją uwagę i nimi się otaczać.

  Wygodnictwo jest w tym wypadku tożsame z lenistwem. A lenistwo jest po to, aby je pokonywać.

  Zrzucanie odpowiedzialności za swoje życie i decyzje na innych, jest tożsame z oddaniem im władzy nad sobą. Takie oddanie władzy nigdy nie przynosi niczego dobrego. Zastanów się, czy warto w ten sposób postępować, czy nie za wiele tracisz wybierając taką postawę.

  Co się stanie, jeśli weźmiesz odpowiedzialność za swoje życie i decyzje? Będziesz Panem swojego istnienia na tyle, na ile się da. Będziesz reżyserem swojego życia, twórcą swojej egzystencji. Czyż taka postawa nie przyniesie Ci dużo więcej dobrego?

  Co do obaw przed zmianami, jest to normalne zjawisko. Natura wyposażyła nas jednocześnie w ciekawość świata i chęć polepszania swojego życia, jak i w obawy przed zmianami. Sztuką jest zdecydować, które obawy są stosowne, a które bezpodstawne. A może warto przyjmując postawę, że to, co ma szansę przynieść coś dobrego Tobie i innym, zasługuje na to, aby było realizowane - niezależnie od wszelkich obaw?

  Obawy są normalne, jednak nie jest dobrze, jeśli to one decydują o kształcie Twojego życia. Uświadom sobie, że możesz działać pomimo nich. Tylko w ten sposób można się rozwijać.

  Nie bój się też obaw - wykorzystaj je jako wskazówkę do jeszcze lepszego przygotowania się do działania. Konstruuj dzięki nim "plan B", aby Twoje działania były jak najbardziej bezpieczne i komfortowe.

  Jak zacząć żyć w zgodzie ze sobą i budować samoświadomość?

  Życie w zgodzie ze sobą wymaga szczerości wobec siebie. A więc zdecyduj się na nią i:

 • wejdź w stan relaksu i dowiedz się, co tak naprawdę czujesz w danej chwili w związku z wybraną przez Ciebie sytuacją (np. decyzją co do wyboru pracy, studiów itp.). Co Ci się podoba, a co nie? Co chcesz zmienić? Jakie korzyści to przyniesie?
 • Zastanów się, czego naprawdę chcesz.
 • Co będziesz czuł i jak wpłynie na Twoje życie wybór zgodny z oczekiwaniem innej osoby?
 • Co uzyskasz i jak się będziesz czuł, jeśli postąpisz zgodnie ze sobą?
 • Zacznij realizować wybór zgodny ze sobą.

 • Powyższy tekst jest fragmentem kursu internetowego Asertywność, pewność siebie i poczucie własnej wartości - kurs bez wychodzenia z domu!
  Zapraszamy na kurs. Ucz się wygodnie w domu i miej pozytywną samoocenę!