Treść z prawami autorskimi. Nie kopiuj! Podlinkuj :-)

WYOBRAŹNIA JAKO CZYNNIK OSIĄGANIA SUKCESÓW


Czy wyobraźnia może być czynnikiem, który pomaga osiągać wielkość i sukcesy? Czy może realizacja takich celów jest jedynie kwestią wykształcenia lub koneksji?

Od dziecka mówi się nam "Ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz". Jednak czy tak jest na pewno?

Czy wiedza i wykształcenie wystarczą, aby osiągnąć sukces w życiu?

Na podstawie licznych obserwacji można stwierdzić, że nie. Jest wielu ludzi, którzy mają wysoki iloraz inteligencji, są "chodzącymi encyklopediami", ale nie osiągają w życiu niczego szczególnego. Są natomiast i tacy, którzy nie posiadają dyplomu wyższych studiów, ba! Bywali nawet uznawani w szkole za ograniczonych umysłowo, a jednak pomimo tego osiągnęli spektakularne sukcesy. Wśród osób, które nie ukończyły wyższej uczelni, a mimo to dokonały wspaniałych osiągnięć i uzyskały światowy rozgłos należą np. Bill Gates, Steve Jobs, James Cameron, Walt Disney (nie skończył nawet szkoły średniej). Niektórzy nie ukończyli nawet żadnej szkoły. Są to np. Wirginia Wolf, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Beethoven czy Bob Marley.

Powstaje pytanie - dlaczego ci ludzie zdobyli wielkie cele?

"Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Nasza wiedza jest zawsze ograniczona, podczas gdy wyobraźnią ogarniamy cały świat." Albert Einstein

Albert Einstein - osoba, którą zna cały świat. Genialny naukowiec, który do czasów obecnych nie ma sobie równych. Twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, o której zwykł mawiać, że jest jedyną osobą na świecie, która ją rozumie. Człowiek wybitny, który nie potrafił nawet zapamiętać własnego adresu. Aby trafić do domu, wsiadał do taksówki i mówił kierowcy "Do domu Einsteina".

Jako dziecko był uznany za kiepskiego ucznia i był nawet wyrzucony ze szkoły. Nie radził sobie z fizyką - przedmiotem, który po latach stał się jego domeną. Oto, jak o nim mówił w 1985 roku jego nauczyciel: "Albert jest bardzo słabym uczniem. Jest umysłowo powolny, nietowarzyski i zawsze śni na jawie. Byłoby w najlepszym interesie wszystkich, jeśli by natychmiast usunięto go ze szkoły [...] To nie ma znaczenia, co robi, on nigdy niczego nie osiągnie".

Dlaczego więc Einstein pomimo tak złych ocen osiągnął sukces, który przysporzył mu sławy w każdym zakątku Ziemi?

Czy miał większy mózg od innych ludzi na świecie?

Nie. Po jego śmierci stwierdzono nawet, że ten znamienity organ w przypadku słynnego naukowca był nawet mniejszy od przeciętnego.

Einstein jednak wyróżniał się tym, że używał w sposób twórczy i nieskrępowany WYOBRAŹNI. To ona uczyniła go geniuszem i człowiekiem sukcesu.

Mało kto wie na przykład, że podwaliny teorii względności stworzył on leżąc w relaksie na łące i obserwując promienie słońca. Wyobrażał on sobie wówczas, że wędruje na końcu tego promienia. Zastanawiał się przy tym, jakie zjawiska mogą towarzyszyć takiemu spacerowi. To dzięki takiemu nieszablonowemu podejściu mógł potem zabłysnąć w świecie jako genialny naukowiec.

Innym kreatywnym człowiekiem nauki, którego sława trwa do dnia dzisiejszego, był Nicola Tesla. Człowiek ten był właścicielem setek patentów. Ekscentryk, geniusz i tytan pracy. Ale przede wszystkim - władca potężnej wyobraźni.

W wywiadzie przeprowadzonym w 1919 roku zdradził, że jako dziecko cechowało go rozbuchane fantazjowanie. Jego imaginacja była tak niepohamowana, że bywało, iż Tesla nie potrafił odróżnić wyobrażeń od rzeczywistości. Wciąż przez jego umysł przepływały nowe obrazy, nad którymi nie umiał zapanować. Po pewnym czasie jednak w końcu udała mu się ta sztuka. Pisze:

"Instynktownie rozpocząłem wycieczki poza granice mojego małego świata, który znałem. Zobaczyłem nowe sceny. Początkowo bardzo zamazane i niewyraźne, umykające za każdym razem, kiedy próbowałem skupić na nich uwagę. Ale z biegiem czasu, stawały się coraz jaskrawsze i realniejsze, aż w końcu przybierały postać prawdziwych przedmiotów."

Zaawansowane wizualizowanie spowodowało, że Tesla zaczął realizować swoje pomysły. Zwykł nawet mawiać, że dzięki wyobraźni uniknął potrzeby realizacji wielu eksperymentów oraz tworzenia jakichkolwiek notatek.

Tesla zdradzał: "Nie śpieszę się z pracą. Kiedy wpadam na pomysł, od razu zaczynam go budować go w mojej głowie. Zmieniam konstrukcję, ulepszam i operuję urządzeniem w głowie. Czasem nawet zapisuję, czy działa w równowadze. Kiedy jestem pewien, że nic już nie mogę udoskonalić, wtedy konstruuję go w realnym świecie."

Według słów Tesli każdy z jego wynalazków działał dokładnie tak, jak w jego wyobraźni.

Bez wątpienia jednak najwybitniejszym, najbardziej utalentowanym pod różnymi względami i wszechstronnym geniuszem był Leonardo da Vinci. Nieślubny syn notariusza i chłopki trwale zapisał się na kartach historii.

Da Vinci urodził się w roku 1452. Pomimo tego, w jakich czasach żył i wbrew temu, że nie ukończył żadnej szkoły, dał się poznać jako człowiek nadzwyczajny w rozmaitych dziedzinach sztuki i nauki. Da Vinci był niezrównanym:

 • był anatomem,
 • architektem,
 • projektantem wnętrz,
 • malarzem,
 • rzeźbiarzem,
 • projektantem odzieży,
 • matematykiem,
 • filozofem,
 • pisarzem,
 • inżynierem.

 • Mimo wielości dziedzin, którymi się zajmował, w każdej wykazywał fenomenalne uzdolnienia.

  A oto kilka jego wynalazków:

 • pompa do czerpania wody z podziemi,
 • zamek kołowy,
 • czołg (maszyna ta miotała niewielkie kamienie),
 • spadochron (w roku 2000 jeden ze skoczków wypróbował spadochron Vinciego, eksperyment przebiegł pomyślnie),
 • lotnia (przeszła ona pozytywnie testy w naszych czasach),
 • silnik napędzany energią wody,
 • automobil,
 • teleskop,
 • winda,
 • helikopter (jednak ten wynalazek nie był dopracowany i nie działałby, jak należy),
 • zaprojektował też łódź podwodną.

 • Niektórzy twierdzą także, że to Vinciemu zawdzięczamy możliwość przemieszczania się rowerem.

  I to wszystko Leonardo da Vinci osiągnął dzięki swojej twórczej wyobraźni. Pomyśl, co Ty możesz osiągnąć dzięki skarbowi, który posiadasz we własnej głowie.

  Powyższy tekst jest fragmentem kursu internetowego Twórcza wyobraźnia
  Zapraszamy na kurs. Ucz się wygodnie w domu i korzystaj z wyobraźni, aby osiągać zdrowie i sukcesy!