Treść z prawami autorskimi. Nie kopiuj! Podlinkuj :-)

WYOBRAŹNIA A NAUKA


Za możliwość wyobrażania sobie czegoś odpowiada prawa półkula mózgu. Twoje wyobrażenia wpływają na jego strukturę. Badania wykazały, że ludzie z większą wyobraźnią, mają w mózgu więcej komórek glejowych. To one mogą decydować o geniuszu.

Czy wiesz, że mózg Einsteina był mniejszy od przeciętnego mózgu? Jednak czymś się wyróżniał na tle innych. Była to właśnie zwiększona ilość komórek glejowych.

Eksperyment
Dr Marian Diamond badała mózgi dwóch grup szczurów. Pierwsza grupa żyła w klatce, w której szczury miały mnóstwo zabawek - huśtawek, piłeczek i innych przedmiotów, które uatrakcyjniały im niewolę i pobudzały wyobraźnię. Grupa druga nie posiadała takich urozmaiceń.
Po niedługim czasie okazało się, że w testach na inteligencję pierwsza grupa szczurów uzyskała zdecydowaną przewagę nad drugą. Ponadto w ich mózgach powstało sporo nowych komórek glejowych.


Warto też wiedzieć, że wizualizacja pomaga programować RAS (ang. reticular activating system), czyli siatkowy system aktywujący znajdujący się w części mózgu, która odpowiada za pobudzenie i motywację.

Udowodniono, że wyobraźnia wpływa na organizm już na poziomie komórkowym. Oznacza to, że to, co sobie wyobrażasz, ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Ponadto stwierdzono, że mózg reaguje identycznie zarówno w przypadku przeżywania czegoś na jawie, jak i w wyobraźni czy w snach. Twoja kora wzrokowa pobudza się tak samo, kiedy coś widzisz naprawdę, jak i kiedy tylko sobie wyobrażasz, że coś widzisz, albo widzisz to we śnie. Podobnie jest z korą słuchową, węchową oraz z częścią mózgu odpowiedzialną za odbieranie i interpretowanie wrażeń dotykowych. Oznacza to, że dla Twojego mózgu to, co istnieje w rzeczywistości jak i to, co jest tylko w Twojej wyobraźni jest jednakowo realne i ważne. Podobnie także wpływa na Ciebie.

Psycholodzy dowodzą, że Twój wewnętrzny obraz siebie i świata oddziałuje na to, w jaki sposób postrzegasz siebie i otaczającą Cię rzeczywistość. A to z kolei decyduje o tym, czy Twoje życie jest fascynującą przygodą pełną radości i spełnionych marzeń, czy pasmem niepowodzeń.

Dlaczego wizualizacje (kierowane wyobrażenia) działają?

Mózg jest wciąż bombardowany mnóstwem różnych informacji. RAS wybiera jednak tylko te bodźce, które można wykorzystać do przetrwania i osiągania wizualizowanych czy afirmowanych celów. Ponadto RAS przepuszcza wszystko, co jest zgodne z Twoimi wyobrażeniami Ciebie i świata, w którym żyjesz ignorując inne (dlatego tak ważne jest higiena panowanie nad wyobrażeniami).
RAS ponadto szuka rozwiązań, które mogą Ci pomóc urzeczywistnić obrazy, którym pozwalasz wyświetlać się w swoim umyśle. Jeśli więc wizualizujesz coś negatywnego, to Cię właśnie spotka. Jeśli zaś w Twoim umyśle są głównie pozytywne obrazy i wrażenia, masz większą szansę na osiągnięcie ich w rzeczywistości.

Jak widać wizualizacje mają ogromną moc. Stąd wniosek, że warto zadbać o codzienną higienę myśli, emocji i wyobrażeń oraz o ich odpowiednie ukierunkowanie. To od nich w końcu zależy całe Twoje życie.

Powyższy tekst jest fragmentem kursu internetowego Twórcza wyobraźnia
Zapraszamy na kurs. Ucz się wygodnie w domu i korzystaj z wyobraźni, aby osiągać zdrowie i sukcesy!