Treść z prawami autorskimi. Nie kopiuj! Podlinkuj :-)

SZTUKA WYBACZANIA


Rozpamiętywanie tego, co było kiedyś, bardzo negatywnie wpływa na organizm. Nie wierzysz? Sprawdź to.

Ćwiczenie: Przypomnij sobie sytuację lub winę, której nie potrafisz sobie, lub komuś wybaczyć. Jak się z tym czujesz? Czy Twoje mięśnie są napięte? Zaciskasz zęby? Odczuwasz może przyspieszone bicie serca, Twój oddech jest płytki, w gardle masz gulę, a Twój żołądek jest ściśnięty?
Jeśli tak, to znaczy, że potrzebujesz wybaczyć osobie, która Cię skrzywdziła albo samej sobie.
"Po co?" - powiesz - "Przecież ta osoba) nie zasłużyła na wybaczenie". Jednakże Ty nie zasłużyłaś sobie na to, by cierpieć na samą myśl o tym, co kiedyś się stało.

Proces wybaczenia bywa trudny do przejścia i do zaakceptowania - jest tak wiele zła, które nam wyrządzono. Niektóre jego formy mogą być naprawdę straszne. Nie rób więc tego wbrew sobie. Musisz do tego dojrzeć. Sama powinnaś uświadomić sobie, że poczuciem urazy krzywdzisz sama siebie, a przecież nie zasługujesz na cierpienie.

Niektóre osoby nie są w stanie wybaczyć, bo myślą, że karzą w ten sposób prawdziwego lub urojonego winowajcę. Są jednak w błędzie, gdyż jedynymi osobami, które cierpią przez rozdrapywanie wciąż na nowo ran, są one same.

Jeśli trudno jest Ci wybaczyć, pomyśl, że robisz to dla własnej duszy, by czuć się lepiej i być zdrowszą, szczęśliwszą osobą.
Wiele obserwacji wskazuje na to, że osoby trzymające w sobie urazy częściej chorują, w tym także na nowotwory. Wybaczając dbasz więc o swoje zdrowie.

Jeśli masz problem z wybaczeniem, wykonuj aż do uwolnienia się poniższe ćwiczenie:

Ćwiczenie:
Pomyśl o osobie, która w czymś Ci zawiniła, a Ty do tej pory nie jesteś w stanie o tym zapomnieć. W stanie relaksu ciała i umysłu wyobraź sobie tę osobę.
Pamiętaj, że jest to wszystko dla Ciebie całkowicie bezpieczne.
Powiedz jej wszystko, co Ci leży na sercu - dobrze Ci to zrobi. Nie krzywdząc nikogo za pomocą wyobraźni wyrzucisz z siebie wszystkie frustracje co do tej osoby.
Możesz zacząć płakać czy krzyczeć (uprzedź wtedy ewentualnych domowników, by Ci nie przeszkadzali, albo rób to pod ich nieobecność). Rób tak, aż poczujesz ulgę.

Często po tym przychodzi chwila przemyśleń i wniosków. Bywa, że takie ćwiczenie wykonywane regularnie powoduje, że wreszcie będziesz w stanie wybaczyć. Jeśli właśnie tego doświadczyłaś, przekaż w wyobraźni osobie do której masz pretensje słowa wybaczenia. Możesz też ją objąć i pozwolić, by Twoja uraza na zawsze zniknęła.

Powyższy tekst jest fragmentem książki "Droga do zdrowia, szczęścia, harmonii i urody" (wydanie wkrótce).