Treść z prawami autorskimi. Nie kopiuj! Podlinkuj :-)

WYBACZ SOBIE i uwolnij się od poczucia winy


Wielokrotnie zdarza się, że innych traktujemy z wielką wyrozumiałością, a siebie z niechęcią i całkowitym brakiem szacunku. Często można usłyszeć, jak ktoś mówi o sobie, że w takiej, czy innej sytuacji postąpił, jak głupek. Ludzie nawet krzyczą sami na siebie, wyzywają sami siebie i karzą w różny sposób.
Dlaczego?
Przeważnie powtarzają wzory zachowań wobec siebie swoich rodziców czy opiekunów.
Paradoksalnie, sami wówczas czuli się niesprawiedliwie traktowani, a teraz takie zachowanie serwują sobie z własnej woli. Jest to bardzo szkodliwy nawyk, niszczący psychikę i zniechęcający do działania.

Ludzie krzywdzą sami siebie za różne winy, gdyż podświadomie uważają, że nie zasługują na miłość i szacunek. Jednocześnie wymagają, by inni akceptowali ich takimi, jakimi są. Prawda jest taka, że inne osoby wyczuwając nasz stosunek do samych siebie, przeważnie będą nas traktowali podobnie, jak my sami. Również jest i tak, że osoba, która źle się traktuje, podobnie zachowuje się wobec swoich bliskich czy znajomych. Jeśli nie umiesz dać sobie czegoś dobrego, nie potrafisz dać tego innym, a także brać to coś od innych. To zaklęty krąg, który możesz przerwać jedynie wybaczając sobie różne winy.

Jeśli masz problem z szacunkiem do siebie, to zawsze, gdy zrobisz coś, co uznajesz za błąd zastanów się, czy potraktowałabyś tak samo kogoś, kogo kochasz. Czy potraktowałabyś tak samo niewinne niemowlę? Niech to będzie więc względnym wyznacznikiem tego, jak należy taktować siebie.

Wykonaj poniższe ćwiczenie:

Ćwiczenie:
Wizualizuj, jak rozmawiasz sama ze sobą mając świadomość swoich błędów i żalów wobec siebie. Traktuj z siebie z miłością powtarzając wciąż słowa zapewniające samą Ciebie o wybaczeniu i miłości. Rób tak, nawet, jeśli czujesz inaczej.
Dlaczego?
Bo Twoja Podświadomość, Twoje Wewnętrzne Dziecko potrzebuje wsparcia i akceptacji.

Ćwiczenie:
Jeśli masz jakieś urazy albo pretensje, czy to wobec siebie czy wobec innego człowieka, dobrze jest wyobrazić sobie symbol tej urazy i spalić go w zwizualizowanym ogniu. Patrząc, jak dany symbol niknie stopniowo w płomieniach, poczuj oczyszczenie z dawnych uraz i wielką ulgę z tego powodu.

Ćwiczenie:
Cokolwiek by się kiedyś nie działo złego czy dobrego, prawdopodobnie płynie z tego dla Ciebie jakaś nauka. Zastanów się, czy to, co odebrałaś jako złe z czyjejś strony wobec siebie, albo coś, co uważałaś za swoją osobistą porażkę, nie niesie właśnie ze sobą nauki na przyszłość. Może dzięki temu dojrzałaś, czy też zyskałaś jakąś inną, cenną cechę, a może gorycz przeszłości była dla Ciebie impulsem do jakichś pozytywnych zmian?

Ćwiczenie:
Jeśli zadręcza Cię pamięć o jakimś wydarzeniu, możesz wyobrazić sobie je na zwizualizowanej tablicy. Przyjrzyj mu się dokładnie, ale staraj się panować nad emocjami. Potem dokładnie zmyj tablicę usuwając pamięć o wydarzeniu ze swojej świadomości. Możesz też spalić kartkę z wyobrażeniem tego wydarzenia, albo wyobrażać je sobie w relaksie ciała i umysłu tak wiele razy, aż przestanie budzić ono w Tobie jakiekolwiek emocje.

Wybór metody jest Twój. Dopasuj każdą do własnych potrzeb i możliwości. Mam nadzieję, że jedna z nich uwolni Cię od przykrych wspomnień oraz pomoże Ci wybaczyć to, co było złe w Twoim życiu.

Powyższy tekst jest fragmentem książki "Droga do zdrowia, szczęścia, harmonii i urody" (wydanie wkrótce).