Treść z prawami autorskimi. Nie kopiuj! Podlinkuj :-)

ODKRYJ SWOJE SZCZĘŚCIE


Wiele osób przez całe swoje życie nie potrafi sobie odpowiedzieć na to proste pytanie - czym jest dla nich szczęście.
Skąd się może brać taki stan rzeczy?
Większość przekonań, jakie sobą reprezentujemy przynosimy ze sobą aż z dzieciństwa. Uczono nas, że marzenia rzadko się spełniają (w domyśle: "Nie pracuj nad marzeniami, bo to strata czasu, i tak Ci się nie uda ich osiągnąć"), że jesteśmy tacy, czy inni i nie zasługujemy na coś dobrego, że najpierw należy odpracować szereg nigdy z resztą niekończących się obowiązków, i potem dopiero można otrzymać przyzwolenie od społeczeństwa na bycie szczęśliwym, że trzeba do tego być inną osobą itd. itp.
Z czasem w miarę kolejnych wmawiań nam, co jest dla nas dobre, a co nie, zaczynamy zapominać, czym tak naprawdę właśnie dla nas jest prawdziwe szczęście. Zaczyna nam się wydawać, że to bycie prawnikiem, jak chciał tata. Albo posiadanie wspaniałego samochodu, zgodnie z tym, jak uważa wujek. Albo "złapanie" bogatego męża, jakby tego sobie życzyła mama. Ale czy to na pewno jest właśnie nasze szczęścia?

Jeśli coś nie jest zgodne z naszym wewnętrznym Ja, nie przynosi nam spodziewanej i oczekiwanej radości. Jeśli coś staje się dla nas nieprzyjemnym wysiłkiem, lub wręcz udręką, to znaczy, że to nie jest nasze szczęście.

Jak się dowiedzieć, czego naprawdę chcemy, jeśli jesteśmy już tak zmanipulowani, że zatraciliśmy świadomość tego, co nas naprawdę uszczęśliwia?
To wymaga pewnych ćwiczeń, czasu i cierpliwości, a także odrobiny odwagi i samozaparcia. Cokolwiek robisz, pytaj siebie, czy na pewno właśnie Ty tego chcesz, czy jednak ktoś inny? Czy odczuwasz zadowolenie z tego, co robisz? Czy to Cię rozwija? Jakie przynosi Ci to coś korzyści? Jakie ma minusy? Czy jesteś w stanie zapłacić za to określoną cenę dotyczącą Twojego czasu i wysiłku? Czy warto?
Przeanalizuj swoje odpowiedzi i postępuj zgodnie z nimi.

Powyższy tekst jest fragmentem książki "Droga do piękna, szczęścia, zdrowia i harmonii" (wydanie wkrótce).