Artykuł, którego szukałaś

STRES W CIĄŻY. NIEBEZPIECZEŃSTWA


Wyniki badań dotyczących wpływu stresu na ciążę wskazują, że choć w krótkim czasie stres nie wpływa na rozwój dziecka, to jednak trwałe i długie okresy silnego stresu mogą zwiększyć ryzyko porodu przedwczesnego oraz powikłań ciążowych.

Ponadto przewlekły stres w ciąży może skutkować poronieniem, gdyż adrenalina wywołuje skurcze macicy.
Notuje się też, że noworodki matek, które w czasie ciąży przeżywały długotrwałe stresy, mają niższą masę urodzeniową, gdyż hormony stresu obkurczają naczynia krwionośne, które doprowadzają substancje odżywcze i tlen przez łożysko do płodu.

Noworodki mogą być również bardziej rozdrażnione, płaczliwe, a ich układ nerwowy jest gorzej rozwinięty, co skutkuje w przyszłości opóźnionym tempem rozwoju zdolności motorycznych. U
waża się, że wiele negatywnych zależności między stresem a zdrowiem powstaje w rzeczywistości na skutek niekonstruktywnych metod walki ze stresem, a nie bezpośrednio w wyniku doświadczanego stresu. Częste reakcje na stres, niestety nawet u kobiet ciężarnych, to palenie tytoniu, nadużywanie kawy, picie alkoholu, pomijanie posiłków lub nieprawidłowa dieta (jedzenie fast foodów). Zachowania te, zamiast pomóc, eskalują napięcie psychiczne, a nie zapominajmy, że dobre praktyki zdrowotne mają kluczowe znaczenie dla matki i dziecka. ?

Skutki stresującej ciąży na stan emocjonalny dziecka

Różnica genetyczna u dzieci zestresowanych matek sprawia, że są one bardziej podatne na stres, w wyniku czego reagują na bodziec stresowy znacznie szybciej mentalnie i hormonalnie niż ich rówieśnicy.
Dodatkowo, takie dzieci mają tendencję do działań impulsywnych oraz są bardziej podatne na problemy emocjonalne.
Wcześniejsze badania wskazały na większe prawdopodobieństwo rozwoju depresji u dzieci, których rodzice byli ofiarami przemocy domowej.

Planujesz ciążę i chcesz urodzić zdrowe dziecko? Naucz się technik relaksu. Aby tego dokonać możesz m.in skorzystać z kursu technik relaksu osobistego lub internetowego (patrz menu Kursy Online po lewejstronie).

Powyższy tekst jest fragmentem kursu internetowego "Techniki relaksu" (patrz dział Kursy w lewym menu). Zapraszamy na kurs. Ucz się wygodnie w domu i uwolnij się od stresu!