Treść z prawami autorskimi. Nie kopiuj! Podlinkuj :-)

ROZSTĘPY - PRZYCZYNY, ZAPOBIEGANIE, LECZENIE


Skóra ciała miewa specyficzne problemy natury estetycznej lub zdrowotnej. Defektami takimi są rozstępy oraz cellulit.

Rozstępy swoim wyglądem przypominają blizny. Jest to poważny problem estetyczny wielu osób. Rozstępy mogą występować na plecach, biodrach, udach, pośladkach, ramionach, pod pachami i w innych miejscach ciała.

Rozstępy mogą pojawić się w wyniku zjawisk takich, jak:

 • ciąża,
 • nagły przyrost wagi,
 • rozrost masy mięśniowej powstały w wyniku intensywnych treningów na siłowni,
 • okres szybkiego wzrostu,
 • leczenie sterydami i zażywanie tabletek antykoncepcyjnych,
 • skłonności genetyczne,
 • niektóre choroby o podłożu hormonalnym.

 • W miejscu występowania rozstępów skóra jest cienka i sina lub czerwona. Włókna kolagenowe są tu kruche i mało odporne na rozciąganie. Mogą więc łatwo ulegać uszkodzeniom.

  Aby zapobiec wystąpieniu rozstępów można w stosować kosmetyki, które wzmacniają włókna kolagenowe oraz pobudzają je do regeneracji. Ponadto aby zapobiec rozstępom warto unikać nagłych przyrostów lub spadków wagi oraz leczyć choroby hormonalne, które mogą być przyczyną rozstępów.
  W przypadku rozstępów nie wolno też zapominać o regularnym spożywaniu pokarmów bogatych w witaminy oraz w krzem, cynk i inne mikroelementy.

  Najtrudniej jest zapobiegać rozstępom w czasie ciąży, ale nie jest to niemożliwe. Planując powołanie do życia dziecka już wcześniej możesz zadbać o to, aby nie nabawić się w okresie ciąży brzydkich pasm. W tym celu wykonuj codziennie masaż brzucha oraz smaruj go oliwką dziecięcą albo specjalnym kremem, który zawiera substancje zapobiegające rozstępom.

  Kiedy rozstępy już się pojawią, można zmniejszać ich widoczność za pomocą zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych lub w salonach medycyny estetycznej. Zabiegami, które pomagają leczyć rozstępy są: peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, dermabrazja, niektóre formy laseroterapii oraz mezoterapia. Z charakterystyką wszystkich tych metod profesjonalnej pielęgnacji i leczenia skóry zapoznasz się w dalszych częściach tej książki.

  Powyższy tekst jest fragmentem kursu internetowego Kosmetyka dla każdego
  Zapraszamy na kurs. Ucz się kosmetyki wygodnie w domu!