Treść z prawami autorskimi. Nie kopiuj! Podlinkuj :-)

POKOCHAJ SIEBIE


Zadziwiające, że miłość do innej osoby jest uważana za coś normalnego i pozytywnego, a do samego siebie tak często bywa postrzegana jako egoizm.

Takie negatywne podejście do miłości własnej objawia się na wiele sposobów. Karcimy dzieci, kiedy dając mu do wyboru jabłko wybiorą największe i najbardziej czerwone, a potem dziwimy się i martwimy, kiedy to samo dziecko wybiera za partnera katującego je alkoholika, chociaż miało szansę na normalny związek. Bojąc się, że dziecko popadnie w niezdrowy egoizm strofujemy je, kiedy uważa się za kogoś wyjątkowego, a potem dziwimy się i zżymamy, że zdolny, utalentowany chłopak, czy twórcza i mądra dziewczyna, zamiast robić karierę, pracują za grosze w nieciekawym miejscu. Wmawiamy dziecku, że nie powinno się "wychylać" ponad innych, a potem niepokoimy, że prowadzi marne, niezadowalające je życie.

Czy jest coś pozytywnego w braku miłości do siebie? Absolutnie nie. Ktoś, kto siebie nie kocha, będzie prowadził smutne życie. Będzie się zgadzał na doświadczanie wszelkiego zła, bo brak miłości oznacza także brak szacunku do swojej osoby. Nie będzie rozwijał swoich talentów, ani nie osiągnie szczęścia. Dąży się przecież do tego tylko wtedy, gdy odczuwa się miłość do siebie. Osoba niekochająca siebie częściej choruje, jakby pragnęła śmierci i cierpienia, gorzej też znosi choroby. Taki ktoś nie potrafi też prawdziwie kochać, gdyż naukę miłości zaczynamy od siebie. Jak może nauczyć dziecko kochać osoba, skoro sama siebie nie kocha ani nie poważa? Jak taki ktoś może nauczyć je szczęśliwie żyć? Bez miłości i szacunku do siebie uczynienie tego nie jest możliwe.

Zacznij trenować odczuwanie wobec siebie miłości już dziś. Przemawiaj czule i z szacunkiem do siebie i różnych części Twojego ciała, zwłaszcza tych niedomagających, gdyż one najbardziej tego potrzebują. Wysyłaj uczucie miłości bezpośrednio do nich. Szybko zobaczysz poprawę zdrowia i samopoczucia psychicznego. Polepszysz też swoje związki, gdyż nie będziesz zezwalała na jakąkolwiek krzywdę wobec siebie. Wraz ze wzrastającą miłością do siebie będziesz miała coraz większą ochotę na realizowanie siebie i swoich marzeń. Zaczniesz sobie uświadamiać, że zasługujesz na to, co dobre, dzięki temu będziesz dokonywała korzystnych wyborów, czym polepszysz swoje całe życie. Staniesz się też lepszą osobą dla innych, a to właśnie dlatego, że będziesz prawdziwie kochać siebie. Jak widzisz, kochanie siebie nie jest niczym złym, przynosi dobro Tobie i innym. Ucz się i praktykuj tę sztukę przez całe swoje życie, a zmienisz świat swój i innych na lepsze.

Powyższy tekst jest fragmentem książki "Droga do zdrowia, szczęścia, harmonii i urody" (wydanie wkrótce).