Treść z prawami autorskimi. Nie kopiuj! Podlinkuj :-)

ZAPANUJ NAD SWOIM UMYSŁEM


Czy marzyło Ci się kiedyś, aby być królową? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość - Ty już jesteś królową, gdyż Ty i tylko Ty jesteś władczynią swojego umysłu.
Takie władztwo jest wielkim przywilejem i odpowiedzialnością. Nie oddawaj go, proszę swoim lęków. Zapanuj nad swoim umysłem.

Umysł ludzki składa się z trzech części: są to Podświadomość, Świadomość i Nadświadomość. Freud nazywał te trzy aspekty ludzkiej psychiki Id, Ego i Superego. Nazewnictwo nie jest tu jednak istotne, ważne jest to, co możemy osiągnąć dzięki tej podstawowej wiedzy.

Podświadomość reprezentuje to, co w Tobie emocjonalne. Są to Twoje lęki, przekonania, które na Ciebie wpływają, konwenanse i popędy.

Podświadomość to taka część Ciebie, która wierzy we wszystko, co sobie wyobrazisz, pomyślisz i poczujesz. Dla niej Twoje sny czy marzenia są tak samo realne, jak dla Ciebie na przykład codzienne śniadanie. To dlatego, gdy coś Ci się śni, przeżywasz emocje zgodne z treścią snu, czyli, gdy na przykład we śnie przed kimś uciekasz, to się boisz. To z tego powodu, gdy przypomnisz sobie coś radosnego ze swego życia, na nowo przeżywasz radość.
Dla Podświadomości nie ma rozróżnienia między tym, co było, jest, ani tym, co będzie.
Kiedy wykorzystasz tę wspaniałą jej cechę, jaką jest wiara, że to, co czujesz, myślisz, czy sobie wyobrażasz jest dla niej całkowicie rzeczywiste, zyskasz klucz do zmiany siebie, a wraz z nim do zmiany całego Twojego życia. Jest tak dlatego, ponieważ Twoja Podświadomość dopasowuje Twoje życie do Twych wyobrażeń. To jest właśnie powodem, że optymistom przydarza się znacznie więcej dobrych rzeczy, a pesymistom tych.

Świadomość to ta partia Ciebie, która podejmuje decyzje. Niestety, u większości ludzi są one podyktowane tym, czego się boi lub czego pragnie ich Podświadomość. Ty jednak, jeśli chcesz osiągnąć szczęście, zdrowie i panować nad sobą i swoim umysłem, będziesz się starać być świadomym, stanowczym jeźdźcem tego rączego konia. Będziesz więc wdrażać panowanie nad podświadomą częścią swojej psychiki.

Nadświadomość, to głos intuicji w Tobie. Niektórzy ją nazywają iskrą bożą w człowieku.

Jak powyższą wiedzę wykorzystać w praktyce? Jak się wyzbyć tego, co nam przeszkadza w psychice? Służą do tego afirmacje, wizualizacje oraz świadoma praca nad swoimi myślami i emocjami.

Jakie są najprostsze i najszybsze metody panowania nad umysłem? To po prostu Twój świadomy wybór odpowiednich przekonań, wyobrażeń, emocji.
Jeśli w jakiejś sytuacji nagle odczujesz gniew, to uświadom to sobie. Aby zapanować nad emocjami, możesz na przykład zacząć liczyć, w szczególności wspak.

Liczenie wspak wymaga zwiększonej koncentracji. Skupiając się na tym odwracamy uwagę od negatywnych emocji czy myśli. Dzięki temu prostemu wybiegowi, uspokajamy się i jesteśmy zdolni do podejmowania bardziej racjonalnych decyzji.

Możesz też sobie wyobrazić swoją negatywną myśl czy uczucie i zobaczyć w umyśle, jak się ono stopniowo zmniejsza, aż do całkowitego zniknięcia.
Inną techniką, jaką można tu z powodzeniem zastosować, jest głębokie, przeponowe oddychanie z taką intencją. Przykład: "Wydycham gniew (żal, pretensje, negatywne myśli), wdycham spokój (radość, pozytywne myśli). Przy czym poczuj i wyobraź sobie, jak napełniasz się spokojem (czy innymi dobrymi wartościami). Potem zdecyduj, że będziesz odczuwać spokój i odczuj go jak najlepiej potrafisz.

Wskazane jest tu też wsparcie siebie za pomocą pozytywnych myśli (myśl np.: "Wypełniam się spokojem, wszystko jest w porządku" i wyobrażeń - wizualizuj, że atmosfera wokół Ciebie się oczyszcza, a Ty jesteś radosna i spokojna.

Wydaje Ci się to trudne? Tak będzie tylko na początku. Trenuj odczuwanie na zawołanie konkretnych pozytywnych emocji czy myśli, a z czasem będzie Ci to przychodziło z coraz większą łatwością. Wreszcie staniesz się Panią swojego umysłu.

Powyższy tekst jest fragmentem książki "Droga do zdrowia, szczęścia, harmonii i urody" (wydanie wkrótce).