Tamara Łempicka – polska malarka, której obrazy sprzedają się za miliony

Tylko w jednym roku cena sprzedanych obrazów Tamary Łempickiej

Tamara Łempicka

Polska malarka, której obrazy sprzedają się za miliony

przekroczyła aż 10 milionów dolarów – jak donosił „Puls biznesu”. Całkowita wartość jej twórczości oceniana jest na 66 milionów dolarów. Kilka lat temu sprzedano jej obraz „Le reve” (Rafaëla sur fond vert) za rekordową sumę 8,5 miliona dolarów. Na obrazie tym Łempicka uwieczniła spotkaną przypadkowo na ulicy prostytutkę.

Łempicka dzierży trzecie miejsce w rankingu najdroższych malarek świata. Jej dzieła ozdabiają rezydencje Jacka Nicholsona, Barbary Streisand i

innych wielkich gwiazd. Madonna mówi o jej obrazach, że są dla niej inspiracją. Można je zobaczyć na wielu jej teledyskach.

Łempicka to niekwestionowana królowa epoki Art Deco. Malowała zarówno królów, jak i kobiety lekkich obyczajów. Jej obrazy nie miały tabu. Ona sama bywała w najlepszych salonach świata. Była ulubioną malarką Hollywoodu. Kim była ta budząca podziw, jak i kontrowersje artystka?

TAMARA DE LEMPICKA – POCZĄTKI

Tamara de Lempicka urodziła się w maju w 1898 roku, prawdopodobnie w

Tamara Łempicka

Namiętna, wyzwolona, utalentowana

Moskwie, choć ona sama podkreślała zawsze, że jest Polką urodzoną w Warszawie. Jej panieńskie personalia to Maria Gurwik-Górska. Była córką rosyjskiego prawnika żydowskiego pochodzenia, Borysa Gurwik-Górskiego oraz kobiety z wpływowej i zamożnej rodziny polskiej, Malwiny Dekler.
Niestety, ojciec Tamary bardzo szybko przestał uczestniczyć w życiu przyszłej artystki. Kiedy miała zaledwie kilka lat, zniknął w tajemniczych okolicznościach.
Tamara już jako dziecko była głęboko zainteresowana sztuką. Miała zaledwie 9 lat, kiedy ze swoją babcią zachwycała się sztuką dawnych mistrzów we Florencji, Rzymie i Wenecji.

W 1911 roku kilkunastoletnia Tamara zamieszkała w Sankt Petersburgu u krewnych. Poranki spędzała na lekcjach rysunku, a wieczorami oglądała balet w teatrze książąt Jusupowów albo uczestniczyła w recitalach lub przyjęciach.

ZAKOCHANA CHŁOPKA

Jednym z takich przyjęć był bal przebierańców. Tamara pojawiła się na nim w stroju chłopki. Towarzyszyły jej dwie gęsi, które ślizgały się na gładkich, pałacowych posadzkach. Tak niecodzienne przebranie wzbudziło zainteresowanie. Tamara też zwróciła na kogoś szczególną uwagę. Był to niezwykle przystojny młodzieniec, prawnik Tadeusz Łempicki.

Łempicki był synem bratanicy Cypriana Kamila Norwida. Jego ojciec

Tamara Łempicka

Tamara Łempicka w zielonym bugatti

pochodził ze szlachty herbu Junosza. Tamara postanowiła go zdobyć. Starała się być wszędzie tam, gdzie i on bywał. W końcu dopięła celu. Młodzi pobrali się w 1916 roku. W ich ślubie uczestniczyło wielu znamienitych gości. Wkrótce przyszła na świat córka Łempickich.

PIERWSZE TRUDNOŚCI

Ich szczęście niestety nie trwało długo. Podczas rewolucji październikowej Tadeusz został aresztowany przez bolszewików. Tamara, aby wydobyć męża z celi i uciec z rodziną z Rosji, oddała swoje ciało szwedzkiemu konsulowi. Kilkumiesięczny pobyt w więzieniu uczynił z przystojnego, wesołego młodzieńca zgorzkniałego i zniszczonego psychicznie człowieka.
Młoda para zamieszkała w Paryżu. Łempicki nie pracował, przez co rodzina szybko wpadła w kłopoty finansowe. Frustracje wylewał na żonę, która aby zapłacić czynsz, sprzedała już wszystkie swoje klejnoty.

Kiedy dowiedziała się o tym siostra Tamary, Adrianna, zaproponowała, by ta zaczęła malować portrety na sprzedaż. Tamara skorzystała z dobrej rady siostry. Szybko zdobyła popularność i znów zaczęła bywać na salonach rozumiejąc, że koneksje towarzyskie mogą pomóc jej w ustabilizowaniu jej pozycji.

Rafaela su fondo

Prostytutka Rafaela – ulubiona muza Tamary Łempickiej

SZTUKA I SEKS

W klubach, w których bywała, alkohol lał się strumieniami. Niejednokrotnie potrawy podawane były na nagich ciałach młodych kobiet i raczono się haszyszem, a spotkania kończyły się grupowym seksem. Tamarze zdarzało się nawet zażywać kokainę. W takiej atmosferze Tamara nie stroniła od romansów, i to zarówno z mężczyznami, jak i kobietami. Byli wśród nich zarówno artyści i osoby wysoko postawione, jak i zwykli robotnicy. Jej mąż dość długo znosił hulaszczy tryb życia artystki. Jednakże po jakimś czasie sam się zakochał, co było przyczyną rozwodu z Tamarą.

JEDNA MIŁOŚĆ UMIERA, DRUGA SIĘ RODZI

Kobieta długo nie mogła pogodzić się z odejściem ukochanego. Cierpiała z powodu depresji. Próbowała nawet ukoić ból w klasztorze. Efektem jej pobytu w odosobnieniu były jednak tylko portrety przełożonej klasztoru.
Po jakimś czasie jednak uwagę jej zwrócił austriacki baron, Raoul Kuffner. Nie był przystojny, ale jak go określała Tamara „miał charakter”. Kuffnera poznała, gdy zamówił on u niej portret swojej kochanki, sławnej andaluzyjskiej tancerki Nany de Herrery. Kuffner, który był wielbicielem twórczości Łempickiej, szybko zainteresował się artystką. Ta początkowo go nie chciała argumentując, że jest teraz u szczytu popularności i nie ma czasu na małżeństwo.
Malowała dużo, każda księżna, aktorka i hrabina chciała mieć portret u niej. Do 28 roku życia Łempicka na swojej twórczości zarobiła aż milion dolarów! W końcu jednak uległa inteligencji i manierom owego amanta. Para przeniosła się do Beverly Hills, a potem zamieszkała w Nowym Jorku.

tamara-de-lempicka-kobieta-z-zielonymi-oczyma

Tamara Łempicka – „Kobieta z zielonymi oczami”

TAMARA NA NOWYM KONTYNENCIE

Początkowo USA ciepło przyjęło artystkę i jej twórczość. Łempicka zadbała o dobre, pokazowe wejście na nowy kontynent i przez 10 lat brylowała w towarzystwie, blisko zaznajamiając się między innymi ze słynną aktorką Gretą Garbo. Po jakimś czasie jednak trendy w sztuce się zmieniły, a Tamara nie nadążała za nimi. Zaczęła być passe. To ją bardzo frustrowało.
Po śmierci drugiego męża w 1962 roku, Łempicka przeniosła się do Houston. Tam, pomimo pozytywnego przyjęcia jej kolejnych prac, zrezygnowała ostatecznie z ich wystawiania. Kilkanaście lat później przeniosła się do Cuernavaca, gdzie zmarła we śnie w 1980 roku. Jej ciało zgodnie z jej życzeniem zostało skremowane, a jej prochy rozrzucono nad wulkanem Popocatepetl.

TWÓRCZOŚĆ ŁEMPICKIEJ ZNOWU W MODZIE

Ostatnio rozkwita na nowo moda na dzieła tej polskiej artystki. Szczyci się ich posiadaniem wiele wybitnych sław. Szkoda, że w Polsce jej twórczość jest tak mało znana, a jej obrazy kurzą się w magazynach.

obraz-Tamara+de+Lempicka+Kobieta+w+niebieskiej+sukni+z+mandolina

Tamara Łempicka „Kobieta w niebieskiej sukni z mandoliną”

Marta Pyrchała-Zarzycka

www.astrosalus.pl

www.kosmetyka-fitness.pl

www.magia-zycia.com.pl

www.sukces-biznes.pl

www.edukacja-domowa.pl

www.astrosalus.com

 

Leave a reply