Treść z prawami autorskimi. Nie kopiuj! Podlinkuj :-)

NADWAGA I OTYŁOŚĆ


Otyłość jest związana z zaburzeniem równowagi energetycznej. Przyczyną tego stanu jest zwykle nadmierna w stosunku do potrzeb organizmu podaż energii zawartej w spożywanych pokarmach.
Nadmiar energii jest odkładany w postaci tkanki tłuszczowej.
Na przykład przekroczenie spożycia kalorii zaledwie o 5% przy zapotrzebowaniu równym 2000, może przynieść dodatkowe 5 kilogramów w ciągu roku.
Dla porównania zestaw z popularnego baru szybkiej obsługi złożony z cheeseburgera, średniej i małej porcji frytek, dwóch kubków coca coli, sałatki i Big Maca to magazyn aż 1470 kalorii.

Nadwaga i otyłość może mieć też inne, aniżeli przejadanie się, powody. Należą do nich niedobór lub brak aktywności fizycznej, zaburzenia hormonalne i metaboliczne oraz uwarunkowania genetyczne.
Stres również może powodować nadmierne przybieranie na wadze, gdyż podczas stresu uwalniany jest hormon noradrenalina, który zwiększa apetyt na węglowodany.

Problem otyłości na świecie jest bardzo szeroki i wciąż szybko wzrasta.
Według badań organizacji WHO MONICA otyłość lub nadwaga dotyczy 50%-75% kobiet oraz około połowy mężczyzn, za wyjątkiem ludności chińskiej.
W Europie liczba osób otyłych ciągle rośnie i wynosi około 40%.

Otyłość jest poważną, przewlekłą chorobą, która nie tylko ujmuje atrakcyjności, ale i może być przyczyną wielu chorób i dolegliwości. Warto więc kontrolować swoją wagę.

Aby stwierdzić, czy Twoja waga odbiega od ustalonych norm, możesz wyliczyć swój wskaźnik BMI. W tym celu podziel swoją wagę w kilogramach przez podniesiony do kwadratu wzrost w metrach. Na przykład, jeśli masz 167 centymetrów wzrostu i ważysz 56 kilogramów, wykonaj takie działanie: 56: (1,67*1,67).
Wynik poniżej 18,5 oznacza niedowagę, między 18,5 a 24,5 wagę prawidłową, powyżej 25 nadwagę i podwyższone ryzyko występowania chorób. Jeśli uzyskałaś wartość z zakresu 25-29,9, oznacza to, że cierpisz na otyłość pierwszego stopnia, 30-39,9 - otyłość stopnia drugiego, a powyżej 40 - trzeciego.
Wyliczenia te nie nadają się do sprawdzania prawidłowości wagi sportowców, osób starszych, szybko rosnących dzieci i kobiet w ciąży.

Za pomocą innej metody możesz sprawdzić, czy zbędne kilogramy mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Jest to mierzenie obwodu pasa. Groźna dla zdrowia jest przypadku kobiet szerokość pasa wynosząca powyżej 88 centymetrów, a u mężczyzn większa, niż 102 centymetry. Taki nadmiar tkanki tłuszczowej może być przyczyną zaburzeń oddychania i nadciśnienia. Zwiększa on także ryzyko wystąpienia cukrzycy i wysokiego poziomu cholesterolu.

Choroby związane z otyłością


 • Nadciśnienie - występuje u ponad 50% osób otyłych powyżej 50 roku życia. Już wzrost masy ciała o około 20% może zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia aż trzykrotnie.

 • Choroba niedokrwienna serca - cierpi na nią około 40% ludzi z problemem otyłości. Osoby z BMI powyżej 30 są narażone na chorobę wieńcową w stopniu o 350% wyższym, niż ludzie z normalną wagą.

 • Niewydolność mięśnia sercowego - pojawia się u ludzi z nadwagą dwukrotnie częściej, niż u reszty.

 • Udar mózgu - zagrożenie tym schorzeniem wzrasta dwukrotnie u osób nie dbających o prawidłową wagę.

 • Kamica woreczka żółciowego - sześciokrotnie większe ryzyko występowania tej choroby jest u kobiet otyłych.

 • Ponadto u ludzi otyłych częściej występują:


 • żylaki kończyn dolnych,
 • nowotwory,
 • cukrzyca,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • trudniejsze przechodzenie ciąży,
 • gorsza odporność na stres,
 • nowotwory jelita, okrężnicy, prostaty, jajników i piersi,
 • zwyrodnienia i bóle narządów układu ruchu.

 • Otyłość to poważne schorzenie, które zwiększa predyspozycje do występowania wielu chorób. Warto jej zapobiegać, a gdy już wystąpi, odpowiednio przeciwdziałać.

  Powyższy tekst jest fragmentem kursu internetowego Kosmetyka dla każdego
  Zapraszamy na kurs. Ucz się kosmetyki wygodnie w domu!

  Zapraszamy też na kurs Odżywianie człowieka