Treść z prawami autorskimi. Nie kopiuj! Podlinkuj :-)

JOGA - DLA DUSZY I CIAŁA


Czym jest joga?
Joga, którą zna świat reprezentuje właściwie tylko jedną jej ścieżkę - hatha jogę.
Hatha joga to pozycje (asany), które ćwiczą Twoje ciało. Są to niezwykle cenne ćwiczenia wywodzące się z Indii.
Joga to system praktykowany już od tysięcy lat.

Ćwiczenia jogi są bardzo uniwersalne - wzmacniają mięśnie, poprawiają wygląd skóry, regulują różne funkcje organizmu, rozciągają mięśnie i ścięgna, dzięki czemu tam, gdzie dopływ krwi do tej pory był za słaby, teraz może dotrzeć więcej krwi z tlenem i składnikami odżywczymi. Dzięki temu następuje też usuwanie toksyn z tkanek - odtruwamy organizm.
Ponadto dzięki jodze poszerzają się nasze płuca, dzięki czemu głębiej oddychamy, a w związku z większą podażą tlenu mamy więcej energii, poprawia nam się trawienie, lepiej się czujemy psychicznie.

W pozycjach jogicznych dochodzi także do masażu narządów wewnętrznych, co stymuluje ich pracę. Różne asany jogi mają znaczenie profilaktyczne w chorobach, pomagają także wiele z nich złagodzić albo nawet zlikwidować.

Joga ma wpływ nie tylko na ciało, ale i na umysł. Ćwiczenia te uspokajają, uczą koncentracji i cierpliwości. Harmonizują ciało z umysłem. Dzięki temu osoby nerwowe stają się spokojniejsze, a te, które cierpią na depresję powoli uwalniają się od niej. Możemy także lepiej poznać siebie i swoje ciało. Obniżamy też poziom stresu w swoim życiu poświęcając choćby te pół godziny 4 razy w tygodniu czas ćwiczeniom jogi.

Pełny system jogi zawiera też wskazania moralne i etyczne (yama i niyama), naukę prawidłowego oddychania (pranayama), naukę koncentracji umysłu, medytacji i wiele innych sposobów na poprawienie swojego życia. Joga jakby "organizuje" życie człowieka od początku do końca tak, by było one jak najlepsze moralnie, a człowiek posiadł sprawne, zdrowe, silne ciało oraz zrelaksowany, pewny umysł.

Co jest ważne w ćwiczeniach jogi?
Przystąp do niej ze zrelaksowanym ciałem i umysłem. Ćwicz około pół godziny dziennie - może odbywać się to z przerwą weekendową - albo na przykład co dwa dni.
Ćwiczenia odbywaj w wywietrzonym, nie za ciepłym ani nie za zimnym pomieszczeniu, w wygodnym ubraniu. Możesz włączyć cicho relaksującą muzykę, aby pogłębić relaks.
Przed treningiem jogi wykonaj 5-10 minutową rozgrzewkę angażującą mięśnie rąk, nóg, tułowia, a nawet szyi i karku, aby uniknąć kontuzji i móc wykonywać asany jeszcze pełniej. Potem zacznij ćwiczenia właściwe jogi, najlepiej na kocu lub przeznaczonej do tego macie.
Ćwicz oddychając spokojnie i głęboko. Wskazane jest skupienie się na oddechu w celu zwiększenia bezwysiłkowej koncentracji oraz relaksu umysłu.
Jeśli do tej pory nigdy nie ćwiczyłaś jogi, jeśli jest taka możliwość udaj się na kurs jogi. Tam nauczyciel wyłapie Twoje błędy i nauczy Cię prawidłowych postaw, jeśli okaże się, że zdjęcia i opisanie metody wykonywania ćwiczeń Ci nie wystarczą.
Jedną pozycję jogi należy wykonywać od 10 do 60 sekund.
Pamiętaj, aby nigdy nie przekraczać granicy bólu i zmęczenia. Jogi, jak i innych ćiwczeń, nie należy wykonywać "na siłę". Ćwicz więc w relaksie ciała i umysłu.Adres filmu: http://www.youtube.com/watch?v=Qh6tQp_lF90

Powyższy tekst jest fragmentem kursu internetowego "Kosmetyka dla każdego" (patrz dział Kursy w lewym menu). Zapraszamy na kurs. Ucz się kosmetyki wygodnie w domu!