Treść z prawami autorskimi. Nie kopiuj! Podlinkuj :-)

KRÓTKA HISTORIA KOSMETYKI


Dbałość o urodę ma długoletnią tradycję w wielu kulturach świata. Na przykład w Babilonii już 5000 lat temu stosowano różnego rodzaju praktyki w celu upiększenia ciała. Używano tam wyciągów z nagietka, szałwii i rumianku w celu usuwania defektów skóry. Zbędne owłosienie depilowano za pomocą mieszaniny z miodu, soli morskiej i alabastru. Wytwarzano także hennę z lawsonii.

Bardziej zaawansowane działania z dziedziny kosmetyki znane były w starożytnym Egipcie. Tam na przykład stosowano dezodoranty z terpentyny, żywic, olejków i nasion. Ponadto używano mleczka do zmywania skóry i maści przeciw łupieżowi. Zmarszczki wygładzano kremem z oliwą. Obok oliwy do grupy ważnych składników produktów kosmetycznych należało mleko i miód. Poza tym Egipcjanki często malowały twarze i paznokcie.

Dbałość o cerę w Persji zaś ma swoje początki w około 1000 roku przed naszą erą. Tam pielęgnowano skórę tłustą wyciągiem z kory dębu i łupin orzecha. Stosowano pudry, szminki, perfumy i hennę. Kąpano się także w wyciągach z ziół, które miały właściwości pielęgnacyjne i profilaktyczne.

W krajach arabskich kobiety zaczęły powszechnie dbać o swoje piękno około 3000 lat temu. Do przemywania skóry stosowały odwar z mydlnicy lekarskiej. Olejek jojoba był używany, jako jeden ze środków odżywczych. Do mycia ciała służyło mydło wytwarzane z połączenia sody z łojem i oliwą. Pumeksem zaś ścierano zrogowaciały naskórek.

W starożytnej Grecji i Rzymie opracowano recepturę kremu chłodzącego, który w różnych formach jest stosowany do dzisiaj. Zbędne owłosienie depilowano, a na choroby skóry stosowano różnego rodzaju maści. W tych krajach zwracano także uwagę na zdrowy styl życia. Obejmował on stosowanie odpowiedniej diety i regularne uprawianie gimnastyki. W Cesarstwie Rzymskim rozpowszechniły się różnego rodzaju usługi kosmetyczne i masaże, które były oferowane w specjalnych salonach.

W Indiach także dbałość o ciało trwa nieprzerwanie od tysiącleci. Tam już w 1500 roku przed naszą erą wykonywano nawet operacje plastyczne. Ponadto Hindusi opracowali specjalną formę gimnastyki - jogę, a także masaże ciała, które służyły utrzymaniu zdrowia i urody. Niektóre z wymyślonych przez nich metod są popularne do dziś.

Chinki i Japonki już 4500 lat temu w celu zachowania i poprawy urody stosowały tusze do rzęs, refleksoterapię, shiatsu i akupresurę. Ponadto malowały one paznokcie lakierami, których skład jest podobny do tych wytwarzanych współcześnie. Jednym z ważnych składników środków kosmetycznych na Dalekim Wschodzie była zielona herbata.

A jak wyglądała sprawa upiększania na polskiej ziemi? Tu już 2500 lat temu w celu poprawienia urody stosowano zioła. Znano grzebienie i specjalne łaźnie oraz depilowano się specjalnymi szczypcami. W powszechnym użytku były też ozdoby z bursztynu.

Kobiety starały się dbać o urodę już w zamierzchłych czasach. Stosowały do tego celu wyłącznie metody naturalne. Wiele z tych sposobów jest używanych do dnia dzisiejszego, na przykład masaże, gimnastyka i diety. Podobne bywają również składniki produktów kosmetycznych. Zwłaszcza ostatnio uwidacznia się trend stosowania kosmetyków ze składnikami czerpanymi z natury. Najlepsze efekty w pielęgnacji cery osiąga się jednak zwykle w wyniku połączenia naturalnych metod kosmetycznych z nowoczesnymi.