Treść z prawami autorskimi. Nie kopiuj! Podlinkuj :-)

EKO ŻYCIE - ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z PRZYRODĄ


Człowiek jest częścią przyrody. Należy do niej i od niej zależy.
Codziennie nieświadomie korzysta z zasobów naturalnych Ziemi i kosmosu - ze światła słonecznego, powietrza z życiodajnym tlenem, wody i elektryczności.
Pożywienie także nadal czerpiemy dzięki hojności Matki Ziemi. Wszelkie rośliny i zwierzęta, jakie spożywamy istnieją przecież dzięki niej.
Żyjemy dzięki naszej planecie i jej zasobom. Ziemia nas karmi i ubiera. Dzięki niej możemy żyć przyjemnie i wygodnie.

Zwykle to, co jest zgodne z naturą, jest dobre dla nas i dla naszego zdrowia. Owoce leśne, może mniej atrakcyjnie wyglądają, ale mają o wiele więcej substancji odżywczych i wspanialszy zapach niż te modyfikowane.
Wielu z nas pamięta jeszcze zapach pomidora z przed dwudziestu lat - odczuwalny był on w całej kuchni, a jego barwa była żywoczerwona. Smak też być cudowny i niezapomniany.
Teraz pomidory spotykane w sklepach zwykle są koloru bladopomarańczowego i prawie pozbawione są smaku i zapachu. Mają też o wiele niższy procent witamin i soli mineralnych, niż te sprzed lat. Tak jest z resztą z większością spotykanych na naszym rynku produktów spożywczych.
Być może niektórzy z nas pamiętają skandal wędliniarski sprzed kilku lat, kiedy to po badaniach okazało się, że we współczesnej szynce jest tylko 12% mięsa. Reszta to woda, rozpulchniacze, konserwanty, sztuczne środki barwiące i zapachowe.
Nic dziwnego, że ludzie są coraz słabsi, wciąż częściej zapadają na coraz to nowe choroby, skoro wprowadzają do swoich organizmów sztuczne środki chemiczne, zamiast naturalnego pożywienia. Do tego dochodzi wciąż postępujące skażenie środowiska.

Wprowadzamy toksyny nie tylko przez układ pokarmowy, ale także przez oddechowy oraz życie w ciągłym stresie. Na dodatek nasze pożywienie zawiera wielokrotnie mniej składników potrzebnych dla prawidłowego rozwoju i zdrowia, stąd, o ile nie suplementujemy witamin, zwykle cierpimy na niedożywienie spowodowane brakiem podstawowych elementów. Nie jest zaskoczeniem więc, że chociaż być może dzięki postępowi medycyny dłużej żyjemy, ale szybko stajemy się niedołężni i schorowani.

Jest prawdą, że na wiele czynników nie masz za bardzo wpływu. Nie zmniejszysz prawdopodobnie swoim działaniem dziury ozonowej. Trudno też, być nagle kupiła dużą działkę, krowy i kury po to, by hodować własne warzywa, owoce, sama produkować wędliny, przetwory mleczne. Nie znaczy to jednak, że powinnaś się poddać i pozwolić sobie na szkodliwe, dalekie od naturalnego życie. Często małe kroczki w dobrym kierunku, ale wykonywane regularnie i cierpliwie, mogą diametralnie poprawić Twoje życie. Warto więc tego spróbować.

Co możesz zrobić, by żyć bardziej zgodnie z naturą i chronić ją choć trochę?
Przykładów takiego postępowania jest wiele, wszystko zależy od Twojej dobrej woli i chęci.
Zacznij choćby od segregacji śmieci. Teraz coraz więcej jest pojemników przeznaczonych do tego celu.
Możesz oddawać stare gazety do skupu makulatury.
Nie kupuj specyfików testowanych na zwierzętach.
Oszczędzaj wodę i prąd, przy okazji zaoszczędzisz pieniądze.
Staraj się kupować w miarę swoich możliwości finansowych oraz lokacyjnych raczej na targach, niż w hipermarketach to, co jest możliwe tam do kupienia. Na pewno zyskasz znacznie bardziej wartościowe warzywa, owoce i inne produkty oraz wesprzesz lokalnych przedsiębiorców.
Jeśli to możliwe, kupuj polskie produkty - zwykle mają mniej sztucznych składników, niż te z reszty krajów Unii Europejskiej (porównajmy na przykład jedzenie z Wielkiej Brytanii oraz z Polski - polskie jest smaczniejsze, bardziej odżywcze i jeszcze w miarę naturalne). Dzięki temu także wzmocnisz gospodarkę polską.
Wzbogacaj swoje potrawy o przyprawy. Najlepiej hoduj je sama, to nie jest trudne. Rośliny przyprawowe oprócz wzbogacenia Twojej diety mogą być także ozdobą Twej kuchni. Zwiększają także Twój kontakt z naturą.
Zaopiekuj się jakimś zwierzęciem, jeśli masz na to ochotę, warunki i nie jesteś na nie uczulona. Zyskasz wspaniałego towarzysza, który wydatnie zmniejszy stres w Twoim życiu, niezależnie od tego, jakiego gatunku będzie to zwierzę.
Jeśli masz balkon, albo odpowiednie mieszkanie, uprawiaj kwiaty czy sadź poziomki albo drobne warzywa, jak choćby szczypiorek. Piękne kwiaty i ich zapach polepszą Twój nastrój, a sadzone przez Ciebie warzywa są znacznie cenniejsze dla zdrowia, niż te kupne.
Udawaj się na wycieczki w góry, jeśli możesz, do lasu czy choćby do parku, aby tam się odstresować, odpocząć, pooddychać czystszym powietrzem, wejść w kontakt z jonami dobrymi dla Twojego zdrowia. Idąc tam z rodziną czy znajomymi na dodatek wpływasz pozytywnie na relacje z nimi. Czas poświęcony drugiemu człowiekowi zawsze procentuje.

Jak widzisz, wiele jest sposobów na życie nieco bardziej w zgodzie z naturą a każdy może Ci pomóc się lepiej zharmonizować a także zdrowiej żyć. Wszystko zależy od Ciebie, niech wybory przez Ciebie dokonywane będą tymi właściwymi. Może samodzielnie działając świata całego nie zmienisz, ale zmienisz swój i może swoich bliskich, a dając dobry przykład innym ludziom powodujesz, że odpowiednie oddziaływanie może rozszerzyć się na znacznie większą, niż ta, w której aktualnie żyjesz, część świata. Powodzenia!

Powyższy tekst jest fragmentem książki "Droga do zdrowia, szczęścia, harmonii i urody" (wydanie wkrótce).