PROSTE ĆWICZENIA NA STRES


Stres jest przyczyną wielu chorób. Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie mu uwalnianie się od niego. Poniżej znajdziesz kilka prostych ćwiczeń relaksujących.

Drzewo na wietrze - stoimy, a stopy rozstawiamy na szerokość bioder, ramiona unosimy w górę. Falujemy rękami, imitując ruch gałęzi na wietrze. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy, aż napięcie mięśni całkowicie zniknie.

Strząsanie napięcia - stoimy z rękoma opuszczonymi wzdłuż tułowia. Wdychamy nosem powietrze, równocześnie podnosząc barki i ramiona. Zatrzymujemy powietrze na krótką chwilę, a wydychając je, energicznie strząsamy ramiona.

Rozluźnienie barków - siedzimy lub stoimy prosto z wyprostowaną głową, rozluźnionymi szczękami, ramionami i rękoma. Oddychamy rytmicznie przez nos. Ramiona podnosimy tak, jakbyśmy chcieli dotknąć nimi uszu. Po kilkukrotnym powtórzeniu ćwiczenia wykonujemy kilka okrężnych ruchów ramionami.

Rozciąganie ciała - stoimy, siedzimy lub leżymy i rozciągamy mięśnie swojego ciała tak, jakbyśmy chcieli stać się dłużsi. Dobrze jest w trakcie tego ćwiczenia ziewać.

Rozluźnianie szyi i karku - kręcimy głową tak, jakbyśmy chcieli nosem narysować symbol elipsy.

Skupienie na zmysłach - wszelkie czynności codzienne, jak np. picie kawy, wykonujmy uważnie i koncentrując się na "tu i teraz".

Powyższy tekst jest fragmentem kursu internetowego "Techniki relaksu" (patrz dział Kursy w menu). Zapraszamy na kurs. Ucz się wygodnie w domu i uwolnij się od stresu!