CO SZKODZI TWOJEJ SKÓRZE


Aby dbać o skórę, powinnaś unikać tego, co jej szkodzi.

Jednym z najbardziej niszczących dla skóry czynników jest nadmierna ekspozycja na słońce. Powoduje ona jej przesuszenie oraz przedwczesne starzenie się. Ponadto może być przyczyną nowotworów skóry. Ogranicz więc opalanie, szczególnie w solarium. Kiedy zaś korzystasz z kąpieli słonecznych, nakładaj na skórę kremy z filtrami. Po opalaniu stosuj regenerujące kremy i balsamy.

Stres również negatywnie wpływa na skórę. Kiedy odczuwasz napięcie, kurczą się Twoje mięśnie mimiczne, co może powodować zmarszczki. Ponadto uwalniane podczas stresu hormony są przyczyną obkurczania się naczyń krwionośnych. Zjawisko to powoduje słabsze odżywienie i natlenienie skóry. Stan ten może też zaburzać proces regeneracji skóry. Staraj się więc regularnie uprawiać techniki relaksacyjne albo stosować inne metody, które powodują u Ciebie odprężenie.

Niezwykle szkodliwe jest też dla skóry palenie papierosów. Badania naukowe dowodzą, że skóra kobiet palących starzeje się nawet do czterech razy szybciej, niż kobiet niepalących. Dzieje się tak dlatego, że nikotyna zwiększa ekspozycję komórek na niszczące je wolne rodniki. Ponadto obkurcza naczynia krwionośne, co jest powodem gorszego odżywienia i natlenienia skóry. Nikotyna zmniejsza też dowóz witaminy C do komórek skóry. Witamina C zaś jest antyutleniaczem, który działa przeciwzapalnie i pobudza produkcję włókien kolagenowych w skórze. Zaburzone wytwarzanie kolagenu powoduje mniejszą jędrność i elastyczność skóry, co nadaje jej starczy wygląd. Jeśli więc zależy Ci na zdrowiu Twojej skóry oraz na jej młodym i zdrowym wyglądzie, rozważ uwolnienie się od nałogu palenia.