CHOROBY DIETOZALEŻNE


Niewłaściwa dieta może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do zasad zdrowego odżywiania się.

Choroby dietozależne


Cukrzyca jest chorobą, która w dużej mierze zależy od diety.

Osteoporoza - wbrew powszechnym opiniom, występuje ona nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn zwłaszcza po 50 roku życia (fakt, że u płci męskiej jest ona 2 razy rzadsza, niemniej równie groźna). Tu przyczynami są siedzący tryb życia (ćwiczenia fizyczne zwiększają gęstość kości sprawiając, że są one twardsze i bardziej wytrzymałe) oraz zbyt mała ilość wapnia i witaminy D3 w codziennej diecie. Obecnie także spożywanie napojów zawierających dużo fosforanów szkodzi naszym kościom. Myślę, że większość ludzi domyśla się, które to napoje. Odwapnienie kości powoduje znacznie częstsze, niż u zdrowej części społeczeństwa, złamania kości.

Schorzenia układu krążenia - choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżyca tętnic, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu. Powody: zbyt wiele tłuszczów nasyconych oraz soli kuchennej w pożywieniu przy niskiej ilości witaminy C, beta karotenu, nienasyconych niezbędnych kwasów tłuszczowych (NNKT), które są zawarte na przykład w oliwie z oliwek, tłustych rybach morskich.

Nowotwory przewodu pokarmowego - żołądka, trzustki, jelit. Niektórzy naukowcy twierdzą, że złe odżywianie może być spowodowane od 30 - 60%(zależnie od płci) złym odżywianiem. Wysoka podaż soli i tłuszczów nasyconych a niska witamin E, C i beta karotenu, które działają przeciwutleniająco oraz mała ilość błonnika jest dietą typu kancerogennego (zwiększającą zagrożenie wystąpienia raka). By zmniejszyć więc ryzyko wystąpienia tych strasznych chorób należy więc spożywać odpowiednią ilość owoców i warzyw oraz produktów z błonnikiem, a mniej potraw zawierających tłuszcze nasycone i sól.

Otyłość. Schorzenie to dotyczy całego ustroju. Otyłość to bardzo groźna choroba będąca przyczyną kolejnych - na przykład otłuszczenia mięśnia sercowego i wątroby, miażdżycy tętnic, żylaków, udarów mózgu, części nowotworów, zwyrodnienia stawów, choroby wieńcowej i wielu innych poważnych niedomagań. Jej powodem w 90% jest zbyt wielka podaż energii (kalorii) w porównaniu z zapotrzebowaniem organizmu na tę energię. Jeśli lubisz więc jeść, działaj tak, by zwiększyć swoje potrzeby energetyczne - po prostu ćwicz. Zamień też kaloryczne potrawy na te mniej kaloryczne. Zmniejszaj stopniowo ilość jedzenia w każdym posiłku do pewnej granicy. Wtedy zaczniesz zdrowo tracić na wadze. Oczywiście takie działania należy skonsultować z lekarzem.

Awitaminozy - Dziś, kiedy to jedzenie, które spożywamy zawiera w sobie coraz więcej sztucznych składników i jest uboższe w to, co jest nam potrzebne do zachowania prawidłowych funkcji organizmu coraz trudniej jest zapewnić naszemu ciału to, czego ono potrzebuje w odpowiedniej ilości. Dlatego tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy, jak to przyrządzamy, skąd to pochodzi. Czasem niezbędna okazuje się suplementacja witaminowo - mineralna (ale tylko po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem) zwłaszcza, gdy jesteś w ciąży, ciężko pracujesz, masz wiele stresów lub uprawiasz sporty. Pamiętaj, że brak (lub nadmiar) jakiejś witaminy czy minerału jest groźny dla Twojego zdrowia.

Niedożywienie. Nie tylko w Afryce ludzie cierpią głód. Mówię tu o 3 rodzajach głodu - spowodowanego niemożnością zakupu odpowiedniej ilości właściwego pożywienia, jedzeniem odpowiednich ilości pokarmów (zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym organizmu), ale niewłaściwych jakościowo - wtedy organizm pomimo pełnego żołądka cierpi na niedobór różnego rodzaju składników - na przykład białka, oraz chorobami typu bulimia i anoreksja. Na drugi typ niedożywienia mamy największy wpływ - tu wystarczy tylko odpowiednia edukacja oraz trochę silnej woli. Trzecim powinni się zająć lekarze i psycholodzy, a pierwszym całe społeczeństwa.

Zaburzenia koncentracji i zapamiętywania - a co za tym idzie spadek wydajności w pracy i szkole. Mózg jest najbardziej potrzebującym organem naszego organizmu. Zużywa około 20% energii, potrzebuje najwięcej tlenu ze wszystkich i również właściwego odżywiania. Głównym paliwem dla mózgu jest glukoza. Jednak do właściwego funkcjonowania potrzebuje też odpowiedniej ilości innych składników - witamin i soli mineralnych. Zaniedbany mózg = niewłaściwie funkcjonujący mózg = źle pracujący cały układ nerwowy = zaburzenia w całym organizmie, gdyż to właśnie ten narząd zarządza wszystkimi funkcjami występującymi w naszych ciałach. Odżywiając się odpowiednio wspomagasz więc nie tylko to, co w Tobie cielesne, ale również swoją psychikę i związane z nią procesy emocjonalne. Wiadomo, że braki w pożywieniu mogą być przecież przyczynami depresji, nerwowości, agresji. Niektórzy sądzą, że zwiększona agresja nieletnich jest spowodowana niewłaściwym odżywieniem ich mózgów począwszy od ich rozwoju płodowego.

Próchnica zębów. Prawdopodobnie nawet 95% ludności w Polsce cierpi na to schorzenie. Jest tak powszechne, że niektórzy ludzie traktują tę przypadłość prawie, jak coś zupełnie naturalnego. Jej przyczyna leży w odżywianiu (mało wapnia, fluoru, dużo fosforanów i cukrów prostych w codziennych posiłkach), niedostatecznej higienie, unikaniu wizyt u dentysty, który w porę odwiedzony mógłby zahamować rozwój choroby.

Niedokrwistość - Może pojawić się u źle się odżywiających kobiet w ciąży oraz u osób stosujących dietę wegetariańską. Jest spowodowana unikaniem jedzenia mięsa, owoców i warzyw (przy czym żelazo pochodzenia zwierzęcego jest znacznie lepiej przyswajane przez organizm, niż z roślin). Średnio 30% ludzi jest zagrożonych tą chorobą lub już na nią cierpi. Niedobór żelaza we krwi powoduje uczucie osłabienia fizycznego oraz zaburzenia koncentracji.
Zarówno nadmiar, jak i niedomiar różnych składników jest niezdrowy, (choć to pierwsze raczej nam nie grozi, chyba, że nadużywamy sztucznych preparatów witaminowych), Dlatego tak ważne jest, byś zwracała uwagę na to, co i ile jesz.

Powyższy tekst jest fragmentem kursu internetowego "Kosmetyka dla każdego" (patrz dział Kursy w lewym menu). Zapraszamy na kurs. Ucz się kosmetyki wygodnie w domu!