W ZGODZIE ZE SOBĄ


Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, jakby to było wspaniale, gdybyś wreszcie zaczęła żyć w zgodzie właśnie ze sobą? Co to właściwie znaczy żyć ze sobą w zgodzie? Wyjaśnienie jest proste - znaczy to, że nigdy nie postępujesz wbrew sobie. Nie zmuszasz się do robienia tego, na co nie masz ochoty ani do mówienia tego, co nie jest zgodne z Twoim wewnętrznym przekonaniem. Nie masz przymusu udawać kogoś innego, niż jesteś tylko dlatego, żeby ktoś Cię "lubił" czy "akceptował". Pozwalasz sobie po prostu na bycie sobą, pokazywać swoje prawdziwe Ja, i to bez wstydu czy poczucia winy.

Wielu ludzi nie ma odwagi na po prostu bycie sobą. Udają kogoś, kim nie są, okłamując siebie i innych. Postępując w ten sposób z czasem możemy prawie zupełnie zapomnieć, kim naprawdę jesteśmy. A przecież najważniejszym pytaniem, na jakie musimy odpowiedzieć sobie w procesie naszej egzystencji jest to, kim naprawdę jesteśmy - nasze samookreślenie się. Ta wiedza pozwala nam z kolei odpowiedzieć na kolejne pytania - jacy jesteśmy czy chcemy być, co mamy ochotę robić w życiu i co pragniemy osiągnąć. Bez odpowiedzi na te pytania nie można zdobyć tego, czego naprawdę pragniemy. Całe życie wtedy możemy spędzić na uganianiu się za cudzymi marzeniami, zamiast na realizacji swoich własnych. A życie przecież masz tu i teraz tylko jedno, warto je spędzić jak najlepiej.

Jeśli masz wątpliwości co do bycia sobą i życia w zgodzie ze sobą, zastanów się, czy inny rodzaj egzystencji jest dla Ciebie korzystny. Co się dzieje z Twoim ciałem, kiedy pozwalasz sobie na działanie wbrew sobie oraz życie według cudzych zasad? Pewnie czujesz napięcie w okolicy splotu słonecznego. Może jesteś zła na siebie i osobę, którą pośrednio lub bezpośrednio obwiniasz za to, że nie postępujesz ani nie żyjesz tak, jakbyś tego chciała. Może nawet nienawidzisz siebie i tej osoby, odczuwasz odrazę, niechęć brak szacunku do siebie i innych?

Takie psychofizyczne napięcie wprowadza zamęt w Twoje życie emocjonalne, może także zaszkodzić Twojemu układowi pokarmowemu. Niszczy też ono zwykle poczucie własnej wartości oraz szacunek i zaufanie do innych ludzi. Daje uczucie niespełnienia. Krótko mówiąc - nie przynosi Ci to żadnych korzyści, a cena, którą płacisz za spokój i złudne poczucie bycia akceptowaną za to, że się wyrzekasz siebie, jest niewspółmierna do uzyskiwanych korzyści. Jeśli więc do tej pory pozwalałaś na to, by inni wbrew Tobie układali Twoje życie, to teraz zdecyduj, czy na pewno chcesz im na to pozwalać do końca swoich dni. Jak będzie wyglądało Twoje życie, jeśli jednak zgodzisz się na to? Czy będzie Ci się ono podobało? Czy będziesz szczęśliwa?

To prawda, że gdy wreszcie zaczynamy postępować zgodnie ze swoim prawdziwym Ja bywa, że wchodzimy w konflikty z innymi osobami. Niektóre z nich nawet tracimy. To normalne, że bliscy buntują się przeciwko zmianom w Tobie - człowiek zawsze dąży do znanemu mu stanowi "równowagi.

Ludzie boją się zmian zwłaszcza wtedy, gdy nie są one dla nich wygodne. Jeśli na przykład "domowa" matka i żona nagle chce zostać kobietą biznesu, jej rodzina może być przerażona tym, że traci nad nią kontrolę, że nie będzie już zbyt często domowych obiadów, przynoszonych kapci, a dojdzie obowiązków domowych. Mężczyźni takich żon mogą się dodatkowo bać, że kobieta zyska na atrakcyjności (ludzie przedsiębiorczy zwykle wydają się ogółowi bardziej pociągający) i że on sam przestanie jej wystarczać. Trzeba wtedy przekonać przerażonych domowników, że jest się taką samą osobą, jak zawsze, tyle, że wreszcie się realizuje swoje marzenia i pozwala na bycie sobą. Należy cierpliwie tłumaczyć, że właśnie tego potrzebuje się teraz do szczęścia i poczucia spełnienia oraz harmonii. Wyjaśniać, że miło by nam było, gdybyśmy od bliskich otrzymali wsparcie emocjonalne czy inną pomoc, bo przecież nam samym nie jest teraz łatwo. Na początku oczywiście, może być to trudne, trzeba więc wykazać dużo wyrozumiałości.

Ludzie, którzy naprawdę Cię kochają, powinni w końcu zaakceptować nową Ciebie oraz Twoją drogę życiową.

Ćwiczenie:
Zastanów się, co naprawdę chciałabyś robić w swoim życiu? Co chciałabyś osiągnąć? Jak pragniesz się zachowywać, jaką osobą być? Spisz odpowiedzi, które przychodzą Ci na myśl i opisz dokładnie związane z nimi wrażenia. A teraz pomyśl sobie, że możesz to wszystko osiągnąć już w tym życiu, tu i teraz. Możesz zrealizować wiele swoich pragnień, musisz tylko dokonać takiego wyboru, a potem opracować odpowiedni plan działania i realizować go krok po kroku. Piękne to, czy przerażające? A może właśnie tak warto żyć?

Powyższy tekst jest fragmentem książki "Droga do zdrowia, szczęścia, harmonii i urody" (wydanie wkrótce).